Friday, May 23, 2014

A further study into the use of the PIC32MX250F128B, with side projects using the AT91SAM3X8E (Arduino Due) and the Intel GalileoDownload PDF from:
http://www.4shared.com/office/kRJ8hVWPce/A_further_study_into_the_use_o.html

10 comments:

 1. Please can you explain in detail the advantages of FULL BRIDGE over CENTER TAPPED inverters apart from extra coil cost. Lets assume a transformer is wound with 12SWG 25 turns at the primary for FULL BRIDGE, and the same size of transformer is used to wind 25-0-25 CENTER TAPPED with also 12SWG, what will be the difference if all other parts of the inverter is built with equal material.
  Thanks
  Keles

  ReplyDelete
 2. sir can you teach me how to program this table using pic16f84a let's say that A is an input and ,while B and C is an output,,

  when A =0 , B=0 C=0 ,
  when A =1 B =1 but C stay =0 ,
  then A=0 B go back to = 0 ,C as well still =0
  when A =1 B=0 C=1
  then A=0 B still = 0 ,C =0

  the program repeat the process ,thank for your help

  ReplyDelete
 3. Where's the code for the PIC

  ReplyDelete
  Replies
  1. I didn't put the code up on my blog since it wasn't well documented. However, I'm using those as the base for the further projects I'm doing on the PIC32 and I'm putting those up on my blog with documentation.

   If there's a specific section that you would like to see, let me know and I'll document that better and put it up.

   Regards,
   Tahmid.

   Delete
 4. Mulțumesc domnule pentru vrăjile tale reale. Numele meu este Zara Matteo. Acest lucru este cu adevărat incredibil și nu am experimentat niciodată așa ceva în viața mea. Înainte de a vă cunoaște, domnule, am încercat toate mijloacele probabile pe care le-am putut pentru a-mi aduce soțul înapoi, dar am realizat că nimic nu funcționează pentru mine și că soțul meu mi-a dezvoltat multă ură. Am crezut că nu există nicio speranță de a mă reîntâlni cu fostul meu soț. Dar când am citit recenzii bune despre modul în care DR WHITE îi ajută pe ceilalți, am decis să-i trimit un mesaj prin WhatsApp: +17168691327. să încerc și am făcut tot ce mi-a instruit și am avut încredere în el și i-am urmat instrucțiunile, întrucât el m-a garantat în 48 de ore și tocmai atunci fostul meu m-a sunat. Domnule, acum suntem mai fericiți ca niciodată. Totul arată perfect și atât de natural! Vă mulțumesc foarte mult domnule pentru vrăjile dvs. autentice și incontestabile. aici din nou e-mailul său:

  wightmagicmaster@gmail.com

  .com Îl poți și Whatsapp:
  +17168691327

  ReplyDelete
 5. So many people told me there was no profile in trading binary. Mr Chris has helped me prove them wrong cause I have made 2500 USD with an investment of 250USD in just 3days of trading with Mr Chris and am so happy that am part if this. Thanks again Mr Chris for being real you can DM him if you intend investing with him on email, Bitcointtade965@gmail.com

  ReplyDelete
 6. It's so common: you're in love with someone and you want him to love you too ... or you're going through a difficult "breakup" and you want him or her to come back ... or you're alone and looking for someone special. It all depends on what you want. If you are alone and want to find a new love, there is a spell for you. Contact Dr. Jasper now if you need her help in your relationship or in any other case.
  1) Spells of love
  2) Spells of lost love (make him love you again)
  3) The spell of divorces
  4) Marriage spell (make him propose to you / make her accept your proposal)
  5) Binding spells
  6) Divisions
  7) The spell of death
  8.) You want to be promoted to your office
  9) You want to thank your boyfriend
  10) Lottery
  11) stop miscarriage / get pregnant
  12) magic spell (cure that deadly disease)
  contact her now, she has a lasting solution for you. has 32 years of experience as a practitioner of black and white magic, Tarolog, Runemeister (mantle, runic magic, amulets, amulets, talismans), she is the best!
  gmail: doctorjaspermagic@gmail.com

  ReplyDelete
 7. Salutare tuturor celor de pe acest blog, vreau să-mi mulțumesc Dr. Jasper. doctorjaspermagic@gmail.com marele vrăjitor care mă ajută să-mi recuperez fostul după ce am fost înșelat de patru vrăjitori care pretind că sunt adevărați și autentici, am contactat acest mare vrăjitor în punctul în care îmi pierd speranța că nu pot obține omul meu înapoi din nou, am făcut exact ce mi-a cerut acest om să fac și spre cea mai mare surpriză a mea totul se întâmplă așa cum acest mare vrăjitor mi-a spus că se va întâmpla. Omul meu, care nu m-a sunat în ultima lună, m-a sunat după ce Dr. Jasper Malo i-a făcut vraja asupra lui și chiar sunt surprins că există încă un vrăjitor grozav precum Dr. Jasper Malo, care este atât de puternic. Sunt foarte fericit astăzi că-mi văd bărbatul înapoi la mine și chiar mă iubesc mai mult decât oricând înainte de a-l întâlni. Nu mă voi ierta dacă părăsesc acest blog fără a lăsa adresa de e-mail a acestui mare vrăjitor pentru cei dintre voi care ar putea avea nevoie de ajutorul lui pentru a-l contacta. deci iată adresa de e-mail a acestui mare vrăjitor: doctorjaspermagic@gmail.com contactează-o acum și toate problemele tale vor dispărea pentru totdeauna

  ReplyDelete
 8. Unë po e ndaj këtë dëshmi për partnerët që vuajnë në marrëdhëniet e tyre, sepse ka një zgjidhje të qëndrueshme. Burri im më la mua dhe 2 fëmijët tanë për një grua tjetër për 3 vjet. U përpoqa të jem e fortë vetëm për fëmijët e mi, por nuk munda t'i kontrolloja dhimbjet që më mundonin zemrën. Isha i lënduar dhe i hutuar. Unë kisha nevojë për një ndihmë, kështu që bëra një kërkim në internet dhe hasa në një faqe ku pashë Dr.Fady një magjistar, që mund të ndihmojë të kthehen të dashuruarit. E kontaktova dhe ai bëri një lutje dhe magji të veçanta për mua. Për çudinë time, pas disa ditësh, burri im u kthye në shtëpi. Kështu u ribashkuam përsëri dhe kishte shumë dashuri, gëzim dhe paqe në familje. Ju gjithashtu mund të kontaktoni Dr.Fady, një magjistar i fuqishëm për zgjidhjet e kontaktit të tij
  drfady720@gmail.com ose mund ta shtoni në Whatsapp +2349039422406

  ReplyDelete
 9. Çdo problem ka një zgjidhje kur takoni personin e duhur! Mos kini frikë se ekziston një magjistar i shkëlqyer dhe zgjidhës shpirtëror i problemeve që është në gjendje t'i japë fund problemit tuaj. Dua te vleresoj Dr Fady qe me riktheu martesen time me magjine e saj, Pas 1 viti ndarje me burrin tim, me ndihmen e magjistares se mrekullueshme Dr Fady burri im erdhi ne shtepi dhe tani jemi te lumtur bashke per mire, edhe nje here faleminderit per Dr Fady gjithashtu shëroi të gjitha llojet e sëmundjeve si p.sh.

  1 DEKLARATË DASHURI
  2 WIN S EX KTHIMI
  3 FRUTA GOMS
  4 NJOFTIM PËR PROMOCION
  5 DEKLARATA E MBROJTJES.
  6 MAGJIA E BIZNESIT.
  7 DEKLARATË E MIRË PUNËS.
  8 HIV SIDA.
  9 NDALO MISKARRIMIN.
  10 MIROOD NJOFTIM SHPALLJE.
  11 SHKAK I TELEKINEZËS.
  DREJTSHKRIMI I LOTARIVE DHE ÇËSHTJA GJYQËSORE Kontakt Kontaktoni atë për ndihmën tuaj nëpërmjet: drfady720@gmail.com
  WHATSAPP:+2349039422406

  ReplyDelete