Friday, September 28, 2012

Failure is the pillar of success

Some of the unsuccessful circuits in the early stage of SMPS learning

During the last five years of my venture in SMPS circuits, I had failed many hundred times trying to design successful SMPS circuits. Since I am not institutionally trained, most of my circuits were based on test and trial, taking help from books, internet, forums, application notes, datasheets, etc. Hundreds of hours of failure could not deter me from relentless pursuit to learn - rather, taking lessons from these failures, I moved forward. Now, I am somewhat confident that I learnt a little bit of SMPS and can venture in SMPS circuits confidently.

17 comments:

 1. great man you inspire me a lot once i finish reading all your post i will call you. i came to know about your blog few days ago from friend of mine. you have done a great job by the way am vikram from India i do work in power electronics and i own a company here. nice work keep it up

  ReplyDelete
  Replies
  1. I'm glad you are inspired. Feel free to contact me when you're done going through all the material.

   Thanks for the compliments. I hope to add more to the blog and make it even better. Your comments and suggestions are welcome.

   Regards,
   Tahmid.

   Delete
 2. The institutional training is overated no good for nothing very booring vaste of time and money. My lab looks just the same only with much bigger pile of ruined boards and transformers. That's the only way to do it. Nice work. Regards from BiH.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks for the compliment.

   I don't agree with the institutional training part bit. While I believe that the greatest teachings/learnings/lessons come from self endeavor, I do believe that institutional training is a necessity.

   Regards,
   Tahmid.

   Delete
 3. I am glad to see the way u r sharing ur knowledge with people. Here is one suggestion for fresh learners. Use dimmer( transformer) for power supply and one ammeter in series to the dimmer. While trying any new circuit gradually increase the voltage from dimmer. If unusual current is drawn with very low input voltage, immediately stop the supply and look for the fault in the circuit. This way u will not damage the components unnecessarily and interest also in electronics. Thanks. Shyam.

  ReplyDelete
 4. Thank you for your post. This is excellent information.
  It is amazing and wonderful to visit your site
  goldenslot
  gclub
  gclub casino

  ReplyDelete

 5. hi dear its very nice and very helpful post for those who are new and thinking to start a blog site.Your posts are very helpful and creative. I have atlast opened a blog site being inspired from your articles clik here and see about inverter

  ReplyDelete
 6. Mr. Tahmid, I consider myself lucky to have come across your blog. You are a great trainer of electronics-someone who inspires and teaches electronics aspirants to do things with proper understanding. For your infprmation, since I started reading your tutorials I understand better how the sg3525 ic works and how to make use of its feedback circuitry. There are a lot more things that I am trying to learn from your blog. You do not just copy and paste materials from other books. I seen some organisatipns in my country tjat claim to be training people in electrical and electronics but materials which they present are so academic - about 200 pages with a lot of theories, book examples and so many references like a thesis - nothing practical. You are different. Please keep it up and God bless you.

  Charles Sambani, Malawi

  ReplyDelete
 7. This is an informative blog. Keep it up. I am looking forward to this kind of blog. Thanks for sharing it with us

  buy modalert online


  buy artvigil online


  buy waklert online


  buy modvigil online


  buy vilafinil online

  ReplyDelete
 8. Unë kurrë nuk kam parë një mrekulli si kjo në tërë jetën time, kam kërkuar një zgjidhje për të mbetur shtatzënë për më shumë se 8 vjet pas martesës, kam provuar gjithçka të mundshme, por asgjë nuk funksionoi derisa pashë një provë në internet se si Dr Fady ndihmoi shumë gra të merrnin. shtatzënë me magjinë e saj të fuqishme, shkrova dhe shpjegova situatën time, më premtoi se do të më ndihmonte dhe do të mbetem shtatzënë para 1 muaji, bëra gjithçka që më urdhëroi dhe shkova në spital për një mesazh dhe mjeku më konfirmoi që jam 5 vjeç ditë shtatzënë, deri tani kam sjellë në jetë djalin tim të pashëm, burri im tani është i lumtur dhe më jep gjithçka që kërkoj, falë Dr. Fady kontaktoni nëse keni nevojë për ndihmë.
  * Nëse dëshironi të mbeteni shtatzënë.
  * Nëse doni të ktheni të dashurin tuaj.
  * Nëse dëshironi të ndaloni abortin.
  * Nëse doni fuqi shpirtërore.
  * Nëse dëshironi të bëheni të famshëm.
  * Nëse dëshironi të kuroni ndonjë sëmundje. Si HIV/AIDS
  E.T.C.
  Email:drfady720@Gmail.com
  WhatsApp: +2349039422406

  ReplyDelete
 9. Dr DAWN më ndihmoi me një magji dashurie që e ktheu të dashurën time pas 48 orësh, kontaktoni Dr DAWN nëse keni probleme në marrëdhënie ose dëshironi të ribashkoheni me ish të dashurin tuaj. email: dawnacuna314@gmail.com
  Whatsapp: +3550685677099

  ReplyDelete
 10. Sot është dita më e lumtur e jetës sime, kam provuar të gjitha mjetet e mundshme për të mbetur shtatzënë për më shumë se 8 vjet pasi u martova me burrin tim të dashur, por asgjë nuk funksionoi për mua derisa takova një mike timen shumë të mirë që më drejtoi në (BARDH MAGIC), i shkrova në Whatsapp dhe i shpjegova situatën time, ai më dha botën e tij dhe më premtoi të më ndihmonte, bëra gjithçka që më kërkoi, shkova në spital 4 javë pas magjisë dhe doktori tha që jam shtatzënë, kjo solli gëzim në shtëpinë time, më në fund kam fëmijën tim të bukur, tani jam plotësisht një grua e martuar e lumtur, e gjitha falë (MAGJISË E BARDHË), kontaktoni atë për çdo lloj zgjidhjeje,
  * Nëse dëshironi të mbeteni shtatzënë.
  * Nëse dëshironi të ndaloni abortin.
  * Nëse doni të ktheheni me të dashurin tuaj.
  * Nëse dëshironi të keni një shtëpi të lumtur.
  * Nëse dëshironi fat të mirë në çdo aspekt.
  * Nëse keni probleme me vaginën/penisin.
  ai do t'ju ndihmojë menjëherë.
  Email: findritualforlife@gmail.com
  +2349046229159

  ReplyDelete
 11. 777ww Casino สล็อต และคาสิโนมาแรง 2021 อันดับ1เว็บตรง เป็นที่นิยมเป็นอย่างมากในปี2021 สล็อตพีจีเล่นฟรีถอนได้ สมัครใหม่รับเครดิตฟรี100 สล็อตแตกบ่อย

  ReplyDelete
 12. ËSHTË E MREKULLUESHME TË FLASË TË MREKULLUESHME PËR DR DAWN. Unë jam Vanessa Canga. Kam pasur një bashkim të bukur me burrin tim dhe kam ndarë lumturinë, ngrohtësinë dhe dashurinë e vërtetë. Ne jetuam së bashku për 10 vjet dhe patëm dy fëmijë. Pak muaj më parë filluam të kishim probleme pafund dhe zënka të vazhdueshme. Shtëpia ishte plot me pakënaqësi dhe fëmijët e mi gjithmonë qanin duke na parë të ziheshim gjatë gjithë kohës. Më në fund, ai u largua dhe na ndërpreu të gjitha mjetet për të komunikuar me të. Bëra gjithçka që munda për ta rikthyer për shkak të asaj se sa shumë e doja, por pa dobi. DR DAWN më erdhi në ndihmë kur e kontaktova dhe më zbuloi se një grua qëndronte pas problemeve që kisha dhe ai më premtoi se do të më ndihmonte, gjë që e bëri kur ndoqa procedurat e tij të punës. Burri im u kthye në shtëpi tek ne dhe ne shpikëm gjëra. Ne jetojmë përsëri të lumtur së bashku. DR DAWN mund t'ju ndihmojë gjithashtu. kontakto me të përmes WhatsApp: +2349046229159
  Email: dawnacuna314@gmail.com
  *Nëse dëshironi të ribashkoheni me burrin/gruan tuaj.
  *Nëse dëshironi të keni një martesë/marrëdhënie paqësore.
  *Nëse keni nevojë për magji për të mbetur shtatzënë/shtatzënë.
  *Nëse dëshironi të trajtoni infertilitetin.
  *Nëse doni të hakmerreni/marrëni pronën tuaj.
  *Nëse dëshironi magji promovimi.

  ReplyDelete